Aktualizace jsou nedílnou součástí životního cyklu veškerého softwaru – webových stránek nevyjímaje. Pokud tedy chcete mít úspěšný web, který bude bezproblémově fungovat, tak byste neměli opomíjet ani tuto stránku údržby. Jak a proč WordPress aktualizovat?
Pravidelné aktualizace jsou základním krokem úspěšné správy webu. I když jste se stávajícím stavem webových stránek spokojeni, neusínejte na vavřínech a o svůj web průběžně pečujte.
Online prostředí prochází neustálým vývojem. Požadavky uživatelů se mění, vznikají nové technologie, a hlavně přicházejí nové hrozby. A právě proti nim se váš WordPress web musí umět bránit nebo jim alespoň předcházet.
Nejdůležitějším důvodem, proč aktualizovat WordPress web, je zvýšení bezpečnosti vašich stránek. Aktualizace WordPressu zajistí:
Aktualizace navíc přinášejí nové funkce, které zlepšují výkon WordPress webu a zvyšují počet kompatibilních šablon a pluginů. Mimo to získáte i rychlejší načítání webových stránek.
Všechny zmíněné body řeší aktualizace jádra WordPressu. To ovšem není jediný bod, kterému byste se v rámci správy webu měli věnovat. Je důležité, abyste aktualizovali také všechny pluginy a šablony.
Předtím, než se do aktualizace WordPressu pustíte, je důležité stávající web zálohovat. Do zálohy zahrňte veškerý obsah (tj. ilustrace, fotky, texty, …) i databázi, abyste v případě nepodařené aktualizace mohli snadno obnovit původní stav.
Se zálohováním WordPress webu vám pomůže některý z pluginů (např. UpdraftPlus nebo BackupBuddy), se kterým celý proces zvládnete na pár kliknutí. Mnoho z nabízených řešení umožňuje dokonce automatické zálohy WordPressu, díky kterým dále snížíte riziko ztráty dat.
Kromě záloh je také dobré mít záložní verzi šablony, která by tu stávající nahradila v případě problémů s aktualizací. Vyhnete se tak výpadku webu.
WordPress na nové aktualizace upozorňuje prostřednictvím červeného kolečka, které se zobrazuje v levém postranním panelu, a banneru na nástěnce (hlavní stránce administrace). Banner pak značí aktualizaci jádra a kolečka aktualizace pluginů či šablon.
Pokud vám WordPress nabízí aktualizaci jádra, postupujte následovně:
Pokud vám WordPress zobrazuje kolečka u jednotlivých pluginů, postupujte následovně:
Pluginy můžete aktualizovat rovněž hromadně, na stránce „Aktualizace“. Vždy je ale lepší doplňky instalovat po jednom, abyste v případě chyby aktualizace snáz objevili příčinu.
Stejně jako v případě jádra WP a nainstalovaných pluginů, je důležité udržovat aktuální i designové šablony:
Po dokončení jakékoli ze zmíněných aktualizací je důležité WordPress web zkontrolovat, tj. projít alespoň ty nejdůležitější stránky.
Zajímá vás, jak se co nejlépe postarat o svůj WordPress web? Pravidelně čtěte náš blog, anebo sledujte Richarda na jeho LinkedInu.