25.03.2023 Autor: Tým Umimeweby.cz

Programátor vs. kodér aneb jakého odborníka vybrat?

Kde je ta hranice, kdy vám ještě stačí čistý WordPress, elementor nebo plugin, který zvládne upravit webař nebo kodér? A v jakém případě už potřebujete zkušeného programátora, který vám doprogramuje funkcionality na míru? V dnešním článku jsme pro vás připravili přehled, kde se dozvíte rozdíl mezi webařem a zkušeným programátorem, a v jakém případě koho poptat. 

Jaký je rozdíl mezi programátorem a kodérem?

Kodér je šikovný člověk, který si poradí s úpravou šablony na míru, dokonale ovládá kódování HTML a CSS a vytvoří vám design webových stránek. Pokud už nějaký web máte, hravě se postará o úpravy vzhledu webu i WordPress šablony.

Oproti tomu programátor se vyzná v programovacích jazycích, ovládá celosvětové používaný jazyk PHP včetně knihoven Symfony a doprogramuje vám chybějící funkcionality webu. Někteří ostřílení profesionálové vám zajistí také úpravy WordPress pluginů, což bývá dosti nákladná disciplína.

Kdy si vystačíte se šablonou WordPress? 

WordPress šablony jsou dějištěm webařů a kodérů a nejlépe se hodí pro nenáročné statické weby jako jsou:

Někdy vám WordPress dobře poslouží i pro malé nenáročné e-shopy s několika málo položkami, například skrze plugin WooCommerce. Neočekávejte však funkcionality velkých e-shopů, jako je napojení na účetní nebo CRM systém a skladové položky.

V jakém případě využijete služby programátora?

Pozornost a zkušenou ruku programátora si zaslouží především složitější věci jako jsou:

U takových projektů vám doporučujeme programovací jazyk PHP s knihovnami Symfony, který je celosvětové rozšířený, a proto s ním mohou pracovat programátoři z celého světa. Navíc nabízí podporu dalších programátorů a ke každému kódu máte k ruce podrobnou dokumentaci. Díky tomu se ve vašich webových stránkách celkem rychle zorientuje i jiný programátor nebo nový dodavatel.

Podle čeho vybrat odborníka?

Ať už váš projekt vyžaduje drobné úpravy kodéra nebo větší zásah programátora, nepodceňte výběr. Spolehlivý a zkušený odborník, který dodržuje termíny i své slovo je hotový poklad. 

Než si s někým odsouhlasíte spolupráci:

Jak to chodí u nás

Osobně jsme s naším týmem za posledních 5 let vytvořili už celou řadu jednodušších i složitých projektů. Programovali jsme aplikace na míru, tvořili členské sekce i s jednotlivými profily, připravovali eshopový prodej pro B2B partnery s velkoobchodními cenami, spravovali statické weby ve WordPress nebo jsme kódovali vzhled šablony jednotlivých webů.

Stále váháte, jakého odborníka zvolit a jak ho vybrat? Pravidelně čtěte náš blog, anebo sledujte Richarda na jeho LinkedInu.

Tyto tipy do vašeho emailu hned jak se objeví

@