5 kroků, jak zabezpečit web ve wordpressu

WordPress je systém pro řízení obsahu (zkráceně CMS, z anglického content management system). Funguje na trhu již od roku 2003 a je to jeden z nejrozšířenějších systémů tohoto typu vůbec. Je použit na více než čtvrtině nejčtenějších webů a na asi 60 milionech blogů.

Co je WordPress a k čemu ho využít

Během posledního desetiletí se WordPress postupně zdokonaloval a upgradoval, aby vyhověl nejnovějším internetovým standardům. Kromě schémat, různých pluginů a dalších integrovaných specialit tvůrci tohoto systému neustále přicházejí s aktualizacemi, které systém dále vylepšují.

Naskýtá se samozřejmě přitom otázka jeho zabezpečení. To je v dnešní době, kdy je už prakticky celá planeta propojena prostřednictvím internetu, skutečně důležité. Všichni majitelé webových stránek by měli dbát na bezpečnost a udržovat si přehled o novinkách v této oblasti. Hackeři, kteří představují dnes zřejmě nejaktuálnější světovou hrozbu, mohou ohrozit, ne-li zničit web i s jeho obchodním napojením na firmu.

Jak tedy zlepšit zabezpečení stránky na WordPressu? Níže najdete 5 jednoduchých kroků, které by vám k tomu měly dopomoci.

Krok číslo 1: Vždy používejte nejnovější verzi WordPressu

Stejně jako je tomu u ostatních open sourcových projektů, WordPress publikuje oficiální záznam, kde jsou popsány veškeré změny jeho nejnovější aktualizace. Jsou určeny k tomu, aby řešily všechny nahlášené problémy a připomínky. Každou novou verzí se zlepšuje zabezpečení tak, aby odolávalo nejnovějším útokům hackerů.

Krok číslo 2: Pravidelná změna hesla

Denně zaznamenáváme stovky pokusů o hacknutí webových stránek. Možná se některé týkaly i těch vašich. Používání silného hesla a jeho změna je jednoduchý krok, ke kterému nepotřebujete žádné speciální technické znalosti. Zvládne to každý a každý by to měl udělat. Součástí hesla by měla být malá i velká písmena a také čísla. Odolnější jsou taková hesla, kde se vyskytuje více znaků – nejméně 10.

Krok číslo 3: Použití antimalware

Malware možná nevypadá tak nebezpečně, jako pokusy hackerů o prolomení. Nicméně může vést k vážným prostojům při načítání stránky, což má za následek její nižší hodnocení a umístění ve výsledcích vyhledávání např. v Google. Řešením je v tomto případě najmutí profesionálního anti-malwerového týmu, která se o bezpečnost postará.

Krok číslo 4: Udržujte si zálohy vašich souborů

Zálohy nejsou přímo bezpečnostní vlastností, ale jsou určitě na místě, zejména pokud se něco přihodí. Je lepší být připraven, než později litovat. Vhodné je také využít záloh na externím zařízení.

Krok číslo 5: Využití spolehlivého web hostingu

Měli byste si zvolit web hosting, který klade zabezpečení na první místo. Na trhu je na výběr z mnoha možností. Zabezpečení je zkrátka jedna z mnoha položek, na kterých by se rozhodně nemělo šetřit.

Dodržování výše uvedených pěti kroků by vám mělo pomoci k zlepšení zabezpečení vaší internetové stránky. Je jen na vás, kolik z nich skutečně využijete, nicméně čím jich bude víc, tím bezpečnější váš web bude. A pamatujte: bezpečný web vám zajistí spokojené návštěvníky! Pokud si nejste jisti, jak to vše správně provést a jak se postarat o zabezpečení své stránky na WordPressu, můžete se obrátit na nás, pomůžeme vám s tím.

Potřebujete pomoci s řešením vašich online projektů?
Pojďme to společně probrat u kávy na bezplatné první konzultaci.