18.02.2020

Tři otázky před zálohováním WordPressu

Připadáte si jako šťastlivci? I když jimi skutečně jste, v životě je vždy lepší myslet na zadní kolečka. Stejně jako v reálném, tak digitálním životě je proto dobré myslet dopředu a zabezpečit se proti nešťastným událostem. Ve světě internetu a počítačů je tímto zabezpečením zálohování. Před tím, než se zálohováním WordPressu začnete je dobré položit si tři základní otázky.

Jak často zálohovat WordPress web?

Předtím, než si otázku zodpovíme je dobré připomenout, PROČ vlastně zálohovat. Denně se můžeme setkat s tím, že nám naše databáze, ať už z jakéhokoliv důvodu, vypoví službu a přijdeme tak o veškerý obsah webu. Jediným způsobem, jak se v takové situaci bránit proti ztrátě vašich nejčtenějších článků či populární galerie je mít svá data zálohovaná a tím chráněná. Pokud svá data zálohujete, ať už na externí či webové úložiště, není nic jednoduššího, než je v případě problému zpět do WordPressu nahrát.

Ale zpět k původní otázce. Odpověď se může u každého uživatele lišit, záleží na tom, jak často publikujete nové příspěvky a přidáváte záznamy do databáze. Pokud například přidáváte denně nové příspěvky, potřebujete frekventovanější zálohy než uživatel, který publikuje jednou měsíčně.

Kam zálohovat WordPress web?

V dnešní době, kdy jsme obklopeni cloudovými aplikacemi a úložišti se jistě nabízí otázka kam zálohu umístit. Je lepší lokální (fyzické) úložiště nebo některé z cloudových řešení? Odpověď je nasnadě – použijte obojí! Čím více kopií webu (či jiného digitálního materiálu) máte, tím si můžete být jistější, že jsou Vaše data v bezpečí. Výhodou cloudu je bezpochyby jeho všudypřítomnost a možnost připojení odkudkoliv, v podstatě z jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu. Řada cloudových úložišť také nabízí možnost automatického ukládání.

Pokud však nejste příznivcem cloudu, nemusíte věšet hlavu. Lokální úložiště v podobě flashdisků nebo externích harddisků přináší kromě výše zmíněného stejné podmínky jako to cloudové s ještě jedním malým detailem – pro přístup k souborům není třeba internetové připojení.

Jak zálohovat WordPress web?

Po zodpovězení dvou základních otázek PROČ vlastně zálohovat a KAM tuto zálohu umístit se nabízí třetí z nich, a to JAK zálohovat WordPress web. První možností je využití FTP protokolu. FTP protokol umožňuje přesun větších datových souborů jako jsou například databáze. K jeho využití budete potřebovat hosting server, různí poskytovatelé mívají specifické instrukce, obecně se však jedná o následující postup:

  1. otevřete FTP klienta (například Filezilla nebo Total Commander)
  2. vložte vaše uživatelské jméno a heslo (poskytne hostingová společnost),
  3. jako číslo portu uveďte 21,
  4. připojte se k serveru,
  5. otevřete složku obsahující databázi a další WordPress soubory,
  6. vytvořte novou složku pro zálohu,
  7. zkopírujte soubory ze složky z bodu 5 do nové složky pro zálohu.

Druhou variantou je pak využití některého z pluginů, které WordPress nabízí. Pokud si chcete práci ještě víc ulehčit můžete využít nabídek třetích stran, jaké nabízí například náš tým.


Úpravy, rozvoj , správa a pluginy pro váš Wordpress web

Tyto tipy do vašeho emailu hned jak se objeví

@