29.07.2022 Autor: Tým Umimeweby.cz

CO JE TŘEBA PŘIPRAVIT NA REDESIGN WEBOVÝCH STRÁNEK

Redesign webových stránek je účinný způsob, jak zvýšit konverze webu a učinit z něj efektivní marketingový nástroj. Prozradíme vám, kdy je dobré nad úpravami webových stránek začít přemýšlet a co vše je třeba udělat před jejich zadáním.

KDY JE ČAS NA REDESIGN WEBU?

Provozování webových stránek vyžaduje průběžnou péči. Vyjma standardní správy (např. aktualizace a doplňování obsahu) je dobré jednou za čas aktualizovat vzhled jednotlivých stránek a přizpůsobit jej aktuálním trendům. A zde přichází na scénu redesign webových stránek.

Modernizace webdesignu ovšem není jediné, čím se redesign webu zabývá. Jedná se o komplexní úpravy uživatelského rozhraní z pohledu uživatelské zkušenosti i obsahu, například textů, které by měly být psány v návaznosti na zásady SEO.

S čím vám tedy redesign webových stránek může pomoci?

CO PŘIPRAVIT PŘED ZADÁNÍM REDESIGNU WEBU

Redesign webu se stejně jako tvorba zcela nových webových stránek neobejde bez zadávací dokumentace. Ta vám pomůže s ujasněním priorit a definováním cílů, kterých by stránky měly dosáhnout.

Ve chvíli, kdy již máte funkční internetové stránky, máte situaci o něco jednodušší – můžete se opřít o reálná data. Data, která získáte prostřednictvím některého z analytických nástrojů (např. Google Analytics).

Analytické nástroje vám umožní prozkoumat jednotlivé části webu a odhalí, co na vašich stránkách funguje a co naopak potřebuje vylepšení.

Zjistíte také, které funkce zachovat a které je nutné přizpůsobit očekávání uživatelů.  Pokud něco funguje, určitě není dobré to zahodit, nýbrž zachovat. Mnohdy totiž pomohou i malé cílené úpravy, které povedou ke zvýšení výkonnosti stránek.

OPTIMALIZACE PRO VYHLEDÁVAČE

Hlavním cílem tvorby webových stránek je propagace firemních služeb. Internet je mocné místo, které k vám může přivést spoustu zákazníků, aniž byste je sami aktivně vyhledávali. K tomu je ovšem zapotřebí, abyste byli vidět – ideálně na první stránce výsledků vyhledávání.

Již od počátku je proto nutné dbát na optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Základem SEO je analýza klíčových slov, jejíž výsledky byste měli využít v rámci přípravy veškerého obsahu stránek (textů, obrázků, navigace atd.).

S výběrem klíčových slov vám pomůže nejen zmíněná analýza stávajícího webu, ale i specializovaný nástroj (např. Marketing Miner), prostřednictvím kterého zjistíte například hledanost jednotlivých frází.

STRUKTURA WEBOVÝCH STRÁNEK

Optimalizaci pro vyhledávače dnes často sekunduje UX design, tedy design zaměřený na jednoduchost používání a srozumitelnost online produktů.

Před zadáním redesignu webových stránek je proto dobré navrhnout strukturu webu. Tato struktura by se měla odvíjet jednak od analytiky (typických průchodů webem) a jednak od vašich priorit.

Struktura webu by měla být jednoduchá, srozumitelná a snadno pochopitelná už při první návštěvě. Proto dbejte na to, aby:

Z pohledu marketingu je pak uživatele nutné neustále směrovat. Proto je důležité definovat cíle, kterých chcete na webu dosáhnout (jinými slovy stanovit si KPI) a přidat do hlavičky a patičky webu i na jednotlivé stránky prvky, které uživatele budou k tomuto cíli navigovat.

S tím souvisí i příprava landing pages čili prodejních stránek, jež by měly patřit právě mezi nejdůležitější stránky webu.

MARKETINGOVÁ STRATEGIE WEBU

Dobře zpracovaná struktura a dodržování zásad SEO jsou zkrátka základ. Třetím základním pilířem je pak marketingová strategie. Strategie, v níž definujete všechny komunikační kanály s vašimi návštěvníky. Může se jednat například o:

Každý z těchto kanálů souvisí s trochu jinými prvky, které je nutné na webové stránky umístit, proto je dobré o nich dodavatele informovat již na začátku, aby věděl, s čím vším v architektuře počítat.

Dalším bodem jsou pak technické záležitosti, jako je například požadavek na responzivní design nebo na napojení k externím systémům (např. fakturační informační systém).

Jestliže o redesignu webových stránek uvažujete, tak nás neváhejte kontaktovat. V rámci naší bezplatné konzultace s vámi probereme stávající stav webu i vaši představu a společně vytvoříme úspěšný web, který vám přinese užitek.

Tento článek byl prvně publikován dne: 01.08.2019
Tvorba webu, který splní vaše očekávání

Tyto tipy do vašeho emailu hned jak se objeví

@