Chcete vyvíjet vlastní software? Poradíme, co udělat pro jeho úspěch

Rozvoj internetu spolu s rozšířením chytrých mobilních zařízení dávají dnes myšlence na vlastní software potenciál milionového nápadu. Široká základna případných uživatelů a snadno dostupné vývojové prostředky pak o to víc přibližují kýžený cíl. Ještě před započetím projektu je však třeba si ujasnit určité fáze vývoje. Pojďme se na ně blíže podívat.

Úspěšný software = jasná vize

Základem každého úspěšného projektu je jasná vize. Prvním krokem v cestě za splněním cíle, vyvinout úspěšný software, je proto ujasnění myšlenky o tom, pro koho je vlastně software, ať už v podobě webové nebo mobilní aplikace vytvářen. Součástí tohoto myšlenkového pochodu by měla být také jeho přidaná hodnota. Jinými slovy to, co prozatím na trhu chybělo, nebo řešení, které uživatelům usnadní jejich dosavadní práci.

Právě jedinečnost je zde klíčovým faktorem, který vás vyzdvihne nad konkurencí. Příkladem zde může být naše webová aplikace pro správu úkolů čili Todo list. Ačkoli v tomto odvětví existuje již celá řada řešení, může jen drobné vylepšení, nebo funkce navíc, způsobit přesměrování zájmu klientů právě na váš produkt. Je proto vždy dobré vycházet ze své vlastní zkušenosti, neboť absence funkce, která brání v produktivním využívání určité aplikace vám, může vadit i desítkám, stovkám, tisícům (…) dalších uživatelů.

jak na vlastní software

Jakmile máte uspořádány tyto základní myšlenky je třeba začít přemýšlet nad konkrétním provedením aplikace. Mezi další kroky by proto měl být zahrnut návrh konkrétní funkcionality, vzhledu a volba platformy. Dnešní doba již zdaleka nepodmiňuje znalost programování a s tím spojených pojmů. Častým řešením bývá nalezení partnera, který se o technické provedení postará za vás. Vy se tak můžete plně soustředit na danou vizi. S výše uvedenými návrhy tak stačí přijít za konkrétním partnerem a zkonzultovat s ním svůj záměr.

Jak se vyvíjí software aneb spolehlivý partner nad zlato

Dobrý partner zde pak není pouze od toho, aby zrealizoval vaši ideu. Svými radami a zkušenostmi může napomoci tomu, aby se software stal skutečně úspěšný. Partneři mají typicky již několik úspěšných projektů za sebou a dobře tak znají celý proces vývoje. Mohou vám proto napomoci s konzultací cíle i předat tipy na další možnosti využití. Díky tomu se může myšlenka na vlastní software stát realitou a současně získat větší šance pro uchycení na trhu.

partner-copywriting

Při výběru partnera je důležité dbát na jeho předešlé zkušenosti, tedy reference, jež napoví, zda má zkušenosti s realizací podobného projektu. V ideálním případě je pak vhodné sjednání osobní schůzky, kde můžete nezávazně probrat všechny detaily. Známkou dobrého partnera je pak přátelský a osobní přístup. Měly by padnout, již zmíněné, návrhy na vylepšení i návrh konkrétního řešení. Kupříkladu zkušenosti s vývojem softwaru na určité platformě a pomoc při výběru té nejvhodnější k vaší vizi.

Vlastní software jako rozumná investice?

Na vývoj software by mělo být nahlíženo jako na komplexní celek, jen tak se může stát úspěšný. Mimo technické parametry a stanovenou vizi by tak měla být předestřena i marketingová strategie. Jakkoliv bude mít váš vlastní software bohulibé cíle a bude jakkoli užitečný, popularity nedosáhne bez řádné propagace. I ta by pak měla být součástí nabídky partnera, spolu s dalšími službami navíc, jako je správa a údržba projektu. Měl by také napomoci s volbou designu a postarat se o jeho návrhy spolu s úpravami dle vaší volby.

Služby by pak měly zahrnout také správu obsahu blogu, správu sociálních sítí a copywriting, spolu s komunikační strategií (produktová identita). Typicky není dobrou volbou svěřovat tyto dílčí kroky více dodavatelům. Partner, který nabízí všechny tyto položky v jednom má za zády sehraný tým, který dokáže dodat rychlé a spolehlivé řešení.

Vlastní software může zpočátku působit jako velká investice. Ta se ovšem, při správném provedení dílčích kroků, může brzy a mnohonásobně vrátit. Zároveň může být použit k propagaci jiných větví podnikání a příležitost pro další rozvoj. Pokud je tak software vystavěn na pevných základech ve výsledku ušetří čas i peníze a je jakousi zálohou do budoucna.

Potřebujete pomoci s řešením vašich online projektů?
Pojďme to společně probrat u kávy na bezplatné první konzultaci.