13.08.2019

7 tipů jak psát texty pro web

Jak vytvořit texty pro web, které budou návštěvníci skutečně číst? Buďte mistři ve formě i obsahu a zaujměte! Jen tak čtenáře chytíte.

Internetový návštěvník je netrpělivý a nehodlá se „zdržovat“ sáhodlouhým čtením. Většina čtenářů se do čteného textu v podstatě v klidu vůbec neponoří. Pokud dodržíte 7 základních pravidel pro psaní dobrého textu pro web, máte šanci, že čtenáři vaše články dočtou do konce a budou se k nim i vracet.

1. Ujasněte si to

Dobře se zamyslete, o čem chcete psát. Než se do psaní textu pro web pustíte, vytvořte si kratičkou osnovu. Nemusí být písemná, stačí, když si v hlavě dobře seřadíte:  o co v textu půjde, jakými kroky téma postupně zpracujete a jaký chcete, aby měl text účinek na čtenáře.

2. První věty rozhodují

Více než 50% úsilí při psaní textu věnujte prvním větám. Stanovte si, co je vaším hlavním sdělením – a to pak vložte do prvních vět. Počkáte-li s hlavní myšlenkou o pár řádků dále, může se stát, že se ji už nikdo nedoví.

3. Vyhněte se rozvláčnosti

Aby vám čtenář neutekl, buďte ve svém textu maximálně výstižní. Formulujte své myšlenky jednoznačně a pokud možno krátce. Délkou textu nikoho nepřesvědčíte, podstatný je jeho obsah. Webový čtenář se netouží dlouho dobírat podstaty vašeho vyjádření. Text čte proto, aby se něco rychle dozvěděl. Když to trvá dlouho, je pro něj nanejvýš jednoduché vás vypnout a jít na internetu jinam.

4. Nesmíte nudit

Každým slovem se snažte udržet čtenářovu pozornost. Použijte maximum svého „tvůrčího“ umění a vytvořte živý text bez stereotypů. Potrapte své mozkové buňky a usilujte o věty s výstižnými, neotřelými výrazy. Procházejte tématem přímo, neodbíhejte a hlavně – neopakujte se!

5. Skutečně jen jedno téma

Při psaní textů pro web se vždy omezte jen na jedno téma. Pokud to povaha věci umožňuje: 1 webová stránka = 1 téma a ne více. Výrazně ulehčíte čtenáři orientaci a web udržíte přehledný.

6. Hlavně pro čtenáře

Je většinou těžké si konkrétně představit jednoho čtenáře vašeho webového textu. Jak, když jich mohou být milióny? Přesto se pokuste při psaní vytvořit nějakého imaginárního příjemce a k němu mluvte, pro něj pište. Texty koncipujte jako svůj monolog k němu nebo dialog s ním. Snažte se na něj zapůsobit, přesvědčit ho, pobavit ho.

7. Nechte se zkontrolovat

Nestyďte se, čtete své texty nahlas. Teprve když některé věty pronesete hlasitě, zjistíte jejich skutečný účinek a vhodnost. Najděte si někoho blízkého, kdo je ochotný vás poslouchat a hotové výtvory mu předneste. Připravte se na jeho připomínky i kritiku – je to ta nejlepší cesta k vašim ještě lepším textům!

Tyto tipy do vašeho emailu hned jak se objeví

@