13.08.2019

6 tipů, jak psát text na web

Chcete, aby vaše www stránky byly marketingově úspěšné a návštěvníci je četli rádi? Dosáhnete toho správně utvořeným obsahem.

Pište srozumitelně a uvádějte příklady

Vaše texty promluví na příjemce jen pokud pro něj budou srozumitelné. Vyjadřujte se proto co nejvýstižněji, jasně a ne moc rozvláčně. A uvádějte příklady! Při popisech stavů, dějů, zboží a jeho funkčnosti čtenář mnohem lépe pochopí, co chcete sdělit, když to demonstrujete přímo na nějakém příkladu.

Používejte čísla

Výrazného oživení textu a mnohem lepší orientace v něm dosáhnete, když ho tu a tam proložíte čísly.

Příklady: Už do roku 1915 v kamenných zdech naší palírny vzniká ta nejlahodnější slivovice.
S tímto obchodním software určeným pro burzovní trading se naučíte pracovat během 5-ti dnů.
Vysoce výkonný motor Z-vysavače vysaje 95% částic větších než 0,2mm.
Uvádíme 7 tipů pro bleskové snížení nadváhy pomocí našeho zařízení vacu-belt.

Citujte

Pokud to povaha textu dovoluje, občas si troufněte na nějaký citát, rčení nebo vhodné pořekadlo. I když jsou všeobecně známá a třeba i častěji používaná, čtenář přesto přivítá takové přerušení a oživení souvislého textu.

Příklady:
www.multilingua.com …Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.
www.potraviny-dodomu.eu… Není lásky opravdovější nad lásku k potravě (G.B.Shaw)
Asociace asistentů pro zdravotně postižené….Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Pokládejte otázky

Čtenáři budete mnohem blíž použitím „běžné“ mluvy. Snažte se v mezích možností psát tak, jako byste s klientem sami hovořili. Pro zajištění interakce v mluvě si běžně pokládáme řečnické otázky-vkládejte je tedy i do svého psaného textu.

Příklady:

www.burza-online.cz… Náš obchodní finanční systém umožňuje obchodovat všechny finanční instrumenty na většině světových burz. Ať už se jedná o akcie, komodity, opce, futures a jiné. A pro koho že je vhodný? Má univerzální použití, takže se hodí jak pro intradenní obchodování, tak pro ty, kteří drží své pozice overnight, nebo v delším časovém období.
www.zahradni-expert.cz … Proč neumístit valouny i do strmého svahu mezi skalničky? ….

Umisťujte anotaci

Anotace je krátké úvodní shrnutí toho, o čem stránka pojednává. Pro „zachycení“ příjemce je to alfa a omega. Jen opravdu dobrá anotace má šanci ho nadchnout a přimět číst podrobněji.

Občas něco ztučněte

Není nezbytně nutné strukturovat text za každou cenu. Ačkoli vás nabádají, abyste psali v odstavcích, používali různé velikosti i druhy písma, oddělovali části textu a pod., vašemu textu bohatě postačí, pokud občas nějaký výraz ztučníte. Vyberete-li ten vhodný, klíčový, bude si ho čtenář pamatovat mnohem víc, než když mu předložíte text strukturovaný na kousky jako maso nakrájené malému dítěti na talíři.

Vytvářet srozumitelné, jasné, přehledné a čtivé texty není obtížné. Stačí uchopit dobré téma a pak dodržovat základní doporučení pro tvorbu textů. A pokud vás psaní textů přeci jen zmáhá nebo si nevíte rady, jak dál, obraťte se na nás, rádi vám s tím pomůžeme.

 

Tyto tipy do vašeho emailu hned jak se objeví

@